Chybová zpráva

  • Deprecated function: Creation of dynamic property BotchaFormNone::$id is deprecated ve funkci BotchaFormNone->__construct() (řádek: 214 v souboru /data/web/virtuals/133999/virtual/www/sites/all/modules/botcha/controller/form/botcha.form.controller.inc).
  • Deprecated function: Creation of dynamic property BotchaForm::$id is deprecated ve funkci BotchaForm->__construct() (řádek: 95 v souboru /data/web/virtuals/133999/virtual/www/sites/all/modules/botcha/controller/form/botcha.form.controller.inc).
  • Deprecated function: Creation of dynamic property BotchaForm::$form_id is deprecated ve funkci BotchaForm->__construct() (řádek: 96 v souboru /data/web/virtuals/133999/virtual/www/sites/all/modules/botcha/controller/form/botcha.form.controller.inc).

Tábor 2016

I v letošním roce se konal letní tábor pro děti s těžkým postižením zraku, tentokrát pod záštitou zájmového spolku ŽIVOT TROCHU JINAK. Tábor proběhl ve dnech 6. až 13. 8. 2016 na táborové základně YMCA ve Veverské Bítýšce u Brna. Tábora se zúčastnilo 28 dětí a mladých lidí s těžkým zrakovým postižením a 5 těžce zrakově postižených instruktorů.

Tento tábor je unikátní svým zaměřením i cílovou skupinou, jedná se o jediný tábor pro nevidomé děti na území Jihomoravského kraje. Tento tábor je také ojedinělý i na celém území ČR. Podobný tábor pro nevidomé pořádá už jen Tyfloturistický oddíl na tábořišti v Jindřichovicích pod Smrkem.

Cílem tábora ve Veverské Bítýšce je vytvoření přirozeného prostoru pro děti s těžkým postižením zraku, kde získávají a upevňují dovednosti potřebné pro začlenění se do běžného života, čímž se omezuje jejich sociální izolace v dospělosti. Děti se zde setkávají s vrstevníky, navzájem se ovlivňují, získávají zkušenosti z různých sociálních situací, které vznikají při hrách a aktivitách.

Dětem se snažíme zprostředkovat zážitky z běžných táborových dovedností a aktivit, které jsou nedílnou součástí dětského světa. Děti prožívají tábor stejně jako děti zdravé, mají možnost podnikat táborové aktivity v plném rozsahu, pouze jinou formou. Mnoho dětí jezdí na tábor už po dlouhá léta a s táborem rostou. Proto byly vytvořeny pozice instruktorů, aby tito mladí lidé nadále zůstali v táborovém prostředí, avšak bezstarostnost účastníků vyměnili za zodpovědnost a výchovné působení na mladší. Instruktoři mohou předávat své tábornické i jiné zkušenosti a dovednosti. Stávají se ostatním dětem vzory a mohou se zároveň dále realizovat.

Program tábora v letošním roce byl zaměřen na další činnosti – stavění stanů, poznávání potravin, zdokonalování jemné motoriky, zájmové kroužky (zdravověda, hudební, výtvarný, jízda na kole v tandemu), sportovní aktivity apod.

Letos se tábor odehrával na motivy knihy Abarat. Děti společně s hlavní hrdinkou Candy Quackenbushovou procestovaly tajemný Abarat a zažily v něm různá dobrodružství.

Kromě aktivit inspirovaných táborovou knihou jsme nezapomněli zařadit také cvičnou restauraci, reprodukci cimbálové muziky z Mikulova, celodenní pěší výlet do okolí, výlet do centra Brna v rámci akce „ptačka“, jízdu parníkem, táboráky se zpěvem, plnění bobříků apod.

Tábor v tomto roce se ale může pyšnit jednou novinkou. Kromě stálého personálu, jakým jsou hlavní vedoucí, vedoucí, instruktoři, kuchařky, zdravotnice a zásobovač jsme do svého středu přizvali i tzv. programový team, který už dlouhou dobu před táborem vymýšlel program tak, aby byl pro děti pestrý a zajímavý. Programový team zajišťoval hladký průběh a koordinaci programu.

Skutečnost, že některé děti se našeho tábora zúčastnily už poněkolikáté, nás utvrzuje v tom, že pořádání těchto táborů má smysl a že tyto tábory jsou pro děti přínosem.

Táborová hymna

Poznej abarat,
Zem, kde je všechno,
O čem si kdy snil.
A ještě více,
Než by sis představil.
Tak rychle s Candy na cestu se dej,
A bedlivě poslouchej.
2.
Kolem je Abarat,
mořští chodci tu brázdí hladinu,
a každý ostrov má svoji hodinu.
Princezny, draci, i mágové tu jsou,
To vše leží před tebou.
Ref:
Kde Isabela břehy omývá,
a zázračnou moc na dosah máš.
Kde Isabela břehy omývá,
Tam tě čeká světlo a tma,
To je abarat.
3.
Bojí se Abarat,
že Carrion zlý všude tmu nastolí,
A věčná půlnoc zkryje hory údolí.
Candy i s přáteli už chvátá na pomoc,
odvrátit tu věčnou noc.
4.
Zachraň abarat,
Ukaž zlu, kolik síly v sobě máš,
a že se nocí vystrašit nenecháš.
Jen všichni společně můžeme zvítězit,
Carriona porazit.
ref:
Kde Isabela břehy omívá,
a zázračnou moc na dosah máš.
Kde Isabela břehy omývá,,
Tam tě čeká světlo a tma,
To je abarat,
to je Abarat.

Ukázka

Fotogalerie

Pozvánka 2016

Kroniky

Z tohoto tábora neexistuje záznam o žádných kronikách.

Poděkování

Poděkování patří:

- Organizaci YMCA, která nám opět poskytla zázemí tábořiště u Veverské Bítýšky.
- Nadaci Českého rozhlasu, sbírce Světluška, který letos tábor podpořil částkou 30 000 Kč.

- Statutárnímu městu Brno, který tábor podporuje už několik let, letos to bylo částkou 24 000 Kč.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.