Chybová zpráva

 • Deprecated function: Creation of dynamic property BotchaFormNone::$id is deprecated ve funkci BotchaFormNone->__construct() (řádek: 214 v souboru /data/web/virtuals/133999/virtual/www/sites/all/modules/botcha/controller/form/botcha.form.controller.inc).
 • Deprecated function: Creation of dynamic property BotchaForm::$id is deprecated ve funkci BotchaForm->__construct() (řádek: 95 v souboru /data/web/virtuals/133999/virtual/www/sites/all/modules/botcha/controller/form/botcha.form.controller.inc).
 • Deprecated function: Creation of dynamic property BotchaForm::$form_id is deprecated ve funkci BotchaForm->__construct() (řádek: 96 v souboru /data/web/virtuals/133999/virtual/www/sites/all/modules/botcha/controller/form/botcha.form.controller.inc).

Tábor 2015

V roce 2015 jsme opět uspořádali letní tábor pro děti a mládež s těžkým postižením zraku.

Tábor už po jedenadvacáté proběhl na tábořišti YMCA ve Veverské Bítýšce u Brna od 15. srpna do 22. srpna 2015. Tábora se zúčastnilo 25 dětí s těžkým zrakovým postižením a 5 těžce zrakově postižených instruktorů. Tábor je unikátní svým zaměřením i cílovou skupinou (jedná se o jediný tábor pro nevidomé děti na území Jihomoravského kraje).

Tábor proběhl na tábořišti YMCA ve Veverské Bítýšce u Brna od 15. srpna do 22. srpna 2015. Tábora se zúčastnilo 25 dětí a mládeže s těžkým zrakovým postižením. Tábor je unikátní svým zaměřením i cílovou skupinou (jedná se letos o ojedinělý tábor pro děti a mládež s těžkým postižením zraku na celém území ČR, druhý podobný tábor pro nevidomé pořádá Tyfloturistický oddíl na tábořišti u Prahy).

Cílem tábora je vytvoření přirozeného prostoru pro děti s těžkým postižením zraku, kde by získávaly a upevňovaly dovednosti potřebné pro začlenění se do běžného života a zamezení sociální izolace v dospělosti. Děti se zde setkávají s vrstevníky a navzájem se ovlivňují, získávají zkušenosti ze sociálních situací, které vznikají při hrách a aktivitách.

Dětem se snažíme zprostředkovat zážitky z běžných táborových dovedností a aktivit, které jsou nedílnou součástí dětského světa. Děti prožívají tábor stejně jako děti zdravé, mají možnost podnikat táborové aktivity v plném rozsahu, pouze jinou formou. Mnoho dětí jezdí na tábor už po dlouhá léta a s táborem rostou, proto jsme vytvořili pozice instruktorů, aby tito mladí lidé nadále zůstali v táborovém prostředí, avšak bezstarostnost účastníků vyměnili za zodpovědnost a výchovné působení. Instruktoři mohou předávat své tábornické i jiné zkušenosti a dovednosti. Stávají se ostatním dětem vzory a mohou se zároveň dále realizovat.

Program tábora byl zaměřen na

 • hru a herní aktivity

 • upevňování sebeobslužných činností (oblékání, stolování, chystání jídla, hygiena)

 • zlepšování prostorové orientace

 • zdokonalování sociální komunikace – „ptačka“ – výlet do Brna spojený se samostatným pohybem. Úkolem dětí je komunikovat s okolím, ptát se na cestu (kontakt nevidomého dítěte s neznámým kolemjdoucím, nechat si cestu popsat způsobem srozumitelným pro nevidomého), orientovat se v neznámém prostředí, samostatně nakoupit, objednat a zaplatit si v restauraci oběd;

 • zvyšování samostatnosti;

 • další činnosti – stavění stanů, poznávání potravin, zdokonalování jemné motoriky, zájmové kroužky (zdravověda, hudební, výtvarný, přírodovědný, jízda na tandemu), besedy, sportovní aktivity apod.

Letos jsme tábor inspirovali knihou Ostrov pokladů, kromě pirátských dobrodružství, kdy děti hledaly bájný poklad, jsme neopomněli zařadit sportovní den, cvičnou restauraci, návštěvu koupaliště, besedu vodících psů, reprodukci cimbálové muziky z Mikulova, celodenní pěší výlet do okolí, výlet do centra Brna v rámci akce ptačka, jízdu parníkem, táboráky se zpěvem, plnění bobříků apod.

Skutečnost, že některé děti se našeho tábora zúčastnily už poněkolikáté, nás utvrzuje v tom, že pořádání těchto táborů má smysl, a že tyto tábory jsou pro děti přínosem.

 

Táborová hymna

Táborovka 2015

1.
Po moři velká loď pluje
a na ní posádka cestuje
bez peněz, bez dokladů
za ostrovem pokladů.

Ref:
Hej! Hej! Hej!
Na ostrov pokladů spěj.
Hej! Hej! Hej!
A hodně zlata tam měj.

2.
Posádka putuje, chystá se finta
jak ukrást bohatství starého Flinta
Dejme si pozor na Silverovu partu
zasáhnem dřív, než vytáhne kartu.

Ref

 

Ukázka

Fotogalerie

Lukáš s Terkou zapalují táborový oheň
Karlos hraje na akordeón a zpívá u táboráku
Dominik u táborového ohně s úsměvem na rtech
Tibor řádí na skluzavce (koupaliště v Kuřimi)
Cesta z koupaliště, příjemně unavení výletníci zleva Matěj, Kája, Dominik, Terka a Markétka
Pirátská veselice - Ondra a Michal srdíčkový tanec
Matěj si umývá ešus po výborném gulášku
Přejeme dobrou chuť
Cesta z koupaliště - Verča, Dominik, Lucka jdou do schodů a za nimi další

Poděkování

Poděkování

V roce 2015 tábor podpořil


Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Brna - finanční příspěvek 18 000 Kč


Manželé Miarkovi - finanční příspěvek 5 000 Kč


Manželé Šandovi - potraviny


Martin Holeňa – zapůjčení a provoz transitu, financování PHM, zapůjčení tandemového kola


David Fráňa – zapůjčení tandemového kola


Tyfloturistický oddíl Praha – zapůjčení stanů, výtvarného materiálu, her a dalších pomůcek

Přidat komentář

Filtered HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.